Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Suwałkach - informacje ogólne
Status prawny:
Samorządowe kolegia odwoławcze działają na podstawie ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r., poz. 570). Zgodnie z art. 3 kolegia są państwowymi jednostkami budżetowymi.
Właściwość miejscowa:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Suwałkach działa w obszarze swojej właściwości miejscowej, którą określa - w drodze rozporządzenia Prezes Rady Ministrów. Zgodnie z § 1 pkt 10 lit. c rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie obszarów właściwości miejscowej samorządowych kolegiów odwoławczych (Dz. U z 2003 r., Nr 198, poz. 1925), Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Suwałkach swoją właściwością obejmuje powiaty:
- suwalski,
- miasto na prawach powiatu - Suwałki,
- augustowski,
- sejneński.
Rodzaje spraw rozpoznawanych przez Kolegium:
Zgodnie z art. 1 i 2 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych, kolegia są organami wyższego stopnia w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
W szczególności Kolegium rozpoznaje:
- odwołania od decyzji administracyjnych wydanych w pierwszej instancji przez organy gmin, powiatów i samorządu województwa,
- zażalenia na postanowienia organów gmin, powiatów i samorządu województwa,
- żądania wznowienia postępowania,
- żądania stwierdzenia nieważności decyzji,
- zażalenia i ponaglenia na niezałatwienie sprawy we właściwym terminie.
Na zasadach określonych w odrębnych ustawach kolegia orzekają również w innych sprawach niż wymienione wyżej. Na podstawie z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami samorządowe kolegia odwoławcze rozstrzygają spory cywilne dotyczące wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntów między użytkownikami wieczystymi, a organami reprezentującymi ich właściciela (Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego).
Organy Kolegium:
Organami Kolegium są:
- Prezes,
- Zgromadzenie Ogólne Kolegium.